رایحههایی با نتهای خالص و مشخص

سختی روش (GC-MS) ناشی از پیچیدگی مواد اولیه عطرها میباشد. خیلی از عطرها حاوی مقادیری از آنتیاکسیدانها و مواد

توسط مدیر سایت در 8 اردیبهشت 1402

سختی روش (GC-MS) ناشی از پیچیدگی مواد اولیه عطرها میباشد. خیلی از عطرها حاوی مقادیری از آنتیاکسیدانها و مواد رنگزا میباشند تا طول عمر و بازاریابی و فروش آنها را بهبود بخشند. مواد شیمیایی خاصی که در عطرسازی استفاده میشوند حتی اگر نه برای انسان، اما حداقل برای راهنما حشرات، سمی میباشند. آنگاه عطرساز، مخلوط روغنهای معطر بهدست آمده را در اتانول و آب حل کرده، و در تانکهایی برای چند هفته نگه میدارد و بعد آنها را با ابزارهای خاصی فیلتر میکند تا مواد موجود در مخلوط عطر تثبیت شده و هر گونه خرده ریزه و تهنشینی از آن زدوده گردد. ترکیبات معطری که با حرارت زیاد بهدست آمدهاند اغلب تحت تأثیر فرایند گرماکافت بدون آب قرار گرفته و ترکیبات معطر دیگری را به وجود میآورند. به همین دلیل این عطرها اغلب حالت عامه پسندتری داشته و مقبولیت عمومی بیشتری بهدست میآورند. مواد اولیه عطرها فارغ از طبیعی یا مصنوعی بودن آنها در صورتی که بهطور چشمگیری بکار بروند ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات بهداشتی یا زیستمحیطی شوند. از این مواد استخراج شده، فقط ابسولوت، اسانس، و تنتورها بهطور مستقیم در فرمولبندی عطرها استفاده میشوند. نتیجه این استخراج بسته به میزان موم در مواد استخراج شده اسانس، ابسولوت(absolute)، کُنکریت(concrete) یا کره نامیده میشوند.

این مشکل بعلت استفاده از گرما، حلالهای قوی یا تأثیر اکسیژن در روند استخراج میباشد که ترکیبات معطر را از حالت طبیعی خارج کرده بهطوریکه خصوصیات بویایی آن را تغییر داده یا کاملاً بیبو میسازد. این دستگاه هر ماده شیمیایی را از طریق بو یا خصوصیات فیزیکی آن تشخیص میدهد. مواد مصنوعی الزاماً ارزانتر از مواد طبیعی نیستند، چرا که به دلایل مختلفی همچون پیچیدگی روش تولید یا مراحل استخراج، هزینه تولید آنها میتواند گرانتر تمام شود. بعضی از این تغییرات با استقبال مواجه شدهاست و بعضی از آنها هم صدای طرفداران کتاب را درآورده به صورتی که آنها معتقدند داستان بهطور کلی تغییر کردهاست. در کتاب شخصیتی بنام «جینی» وجود دارد که نام او در سریال به شری تغییر پیدا کردهاست. مارکوس از دانش آموزان دبیرستان لیبرتی است اما تفاوت او با دیگران این است که به خاطر شغل و نفوذ پدرش، تمامی غیرممکنها برایش ممکن شدهاست. ابتدا قرار بود سلنا گومز در نقش هانا بیکر بازی کند اما او این نقش را قبول نکرد و کاترین لانگفورد جایگزین او شد. دنیل فینبرگ از هالیوود ریپورتر در بخشی از نقد خود نوشت: «لانگفورد در نقش هانا بیکر تابناک است. ابتدا قرار شد باز هم گومز نقش هانا بیکر را بازی کند اما گومز دیگر تمایلی به انجام این کار نداشت و تنها قبول کرد به عنوان تهیهکننده اجرایی با پروژه همکاری کند.

کمپانی آنونیموس کونتنت به همراه پارامونت تلهویژن، به عنوان تهیهکننده اجرایی در ساخت سریال همکاری داشتهاند. بعضی از برندهای دیزاینری جهت رقابت با شرکتهایی که در بازارهای نیش فعالیت میکنند خط تولیدهای جداگانهای تحت عنوان «اختصاصی» یا «ویژه» راه انداختهاند که بر روی همین بازارهای کلیک کنید حاشیهای تمرکز میکنند. برای مثال لینالول که به عنوان یک ماده سوزشآور و تحریککننده پوست معرفی شدهاست، بعلت تبدیلش به پراکسید بر روی پوست آن را دچار سوزش میکند، اما کاهش غلظت یا استفاده از آنتیاکسیدانها در عطر از این مشکل جلوگیری میکنند. استفاده از مواد افزودنی ای که بوی «سخت» یا «پرقدرت» دارند، و بهشکل پایههای ترکیب شده بهوجود آمدهاند، در عطرسازی راحتتر میباشد. با استفاده از یک ترکیب آبدوست مانند اتانول، بدون حل کردن ملکولهای مواد غیرمعطر مومی، بیشتر ترکیبات معطر از مواد مومی شکل استخراج میشوند. قیمت عطرهایی که قسمت بیشتری از آنها از ترکیب مواد طبیعی به وجود آمده باشند بسیار گرانتر هستند. در این روش، مواد خام حرارت داده شده و مواد معطر از طریق میعان بخار به وجود آمده بهدست میآیند. استخراج با اتانول: نوعی از استخراج با محلول که ترکیبات معطر را مستقیماً از مواد خام خشک بهدست میآورد، علاوه بر آن مقداری ترکیبات روغنی ناخالص در نتیجه این فرایند باقی میماند.

جی اشر کتاب را با الهام از زندگی یکی از نزدیکانش که دست به خودکشی زده بود نوشت. ابتدا یونیورسال استودیوز قصد داشت تا بر اساس کتاب سیزده دلیل برای اینکه فیلمی اقتباسی بسازد که در آن سلنا گومز در نقش «هانا بیکر» ظاهر شود اما این پروژه به سرانجام نرسید. این در حالی است که در کتاب هانا نه از طریق زدن رگ خود بلکه با خوردن قرص خودکشی میکند. مواد معطر مصنوعی از طریق واکنشهای موجود در شیمی آلی تولید شده، تخلیص میگردند. تنتور: مواد معطری هستند که مستقیم از طریق شناور کردن مواد اولیه در اتانول بهدست میآیند. بدین معنی که تماشای سریال به افراد زیر هجده سال توصیه نمیشود و باید در تماشای آن احتیاط کنند. این روش امروزه بهعلت هزینههای گزاف آن و وجود روشهای مؤثرتر دیگر، بهطور معمول استفاده نمیشود. اگرچه هیچ روش یگانه و استانداردی برای ساخت و فرمولبندی عطر وجود ندارد، اما چارچوبهای کلی ای وجود دارند تا چطور یک عطر، از یک مفهوم میتواند ساخته شود. در صنعت عطر اغلب شرکتهایی که اینگونه بازاریابی را انتخاب کردهاند نسبت به غولهای چند ملیتی توان مالی کمتری داشته و بیشتر اهتمام خود را در افزایش کیفیت رایحهها و سلایق خاص بکار میبرند.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد دیدن صفحه اصلی لطفا از صفحه ما بخواهید.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن
avatar
کاربر سایت
تاریخ ثبت : 8 اردیبهشت 1402