سوغات و صنایع دستی قشم

سوغات و صنایع دستی قشم

خرید سوغاتی یکی از هیجان انگیز ترین کارهایی است که در طول مسافرت خود به نقاط مختلف کشور انجام می‌ دهیم اما خرید سوغاتی از جزیره قشم که به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای تجاری ایران شناخته می شود حال و هوای دیگری دارد. در این جزیره می‌ توانید محصولات بسیار زیادی را به عنوان سوغات تهیه کنید؛ ما در این مقاله سعی کرده ایم تا سوغات هایی که مختص جزیره قشم باشند به همراه صنایع دستی این جزیره را بیان نموده و شما را در خرید سوغات و صنایع دستی قشم راهنمایی کنیم. پیشنهاد می کنیم در صورتی که به فکر سفر ارزان قیمت به قشم هستید از خدمات تور قشم لحظه آخر برای این منظور استفاده نمایید تا در کنار بهره مندی از لذت خرید سوغاتی در قشم، در هزینه های سفر خود و خانواده تان به این جزیره نیز به حد قابل توجهی صرفه جویی کرده و سفری ارزان تر را تجربه کنید.

 

 

محبوب ترین سوغات قشم

سوغاتی هایی همچون انواع خوراکی و البسه محلی در مقایسه با صنایع دستی قیمت کمتری داشته و به همین علت مورد استقبال بیشتری از جانب مسافران جزیره قشم واقع می شوند. در جزیره قشم نیز همچون اغلب نقاط کشور وسایل و خوراکی های بسیار زیادی تحت عنوان سوغات جزیره معرفی می شوند. با این حال مواردی که در ادامه بیان می کنیم اصیل ترین و مهم ترین سوغات جزیره قشم هستند.

لباس محلی جزیره قشم: لباس محلی جزیره قشم و یا همان لباس جنوبی به همراه نقاب های بسیار زیبایی که جهت جلوگیری از آسیب نور خورشید به پوست صورت مورد استفاده قرار می گیرد از پرطرفدار ترین سوغات های جزیره قشم هستند. لباس محلی زنانه مورد استقبال بیشتری واقع شده و بازار فروش بهتری نیز در مقایسه با لباس های محلی مردان دارد. این لباس ها، رنگی، توری و خنک هستند.

خرما :خرما یک میوه مفید و بسیار مقوی است که در مناطق جنوبی کشور و در نخلستان ها برداشت می شود. این میوه در نقاط جنوبی کشور قیمت کمتری داشته و با کیفیت و انواع مختلفی عرضه می‌ شود. پیشنهاد می کنیم در جزیره قشم از خرید رطب تازه و خرمای خشک غافل نشوید.

ادویه جنوبی : ادویه جات جنوبی خاص ترین و متفاوت ترین سوغاتی است که در جزایر جنوبی و به خصوص جزیره قشم تهیه می شوند. بسیاری از ادویه هایی که در غذاهای جنوبی مورد استفاده قرار می گیرند برای بسیاری از نقاط کشور ناشناخته هستند اما استشمام عطر و رایحه دل ‌انگیز آنها کافی است تا تمایل شما به خرید ادویه های جنوبی را برانگیزد.

 

 

شیرینی سنتی هلر :شیرینی سنتی هلر که در روستایی بدین نام تولید می‌ شود و در شیرینی فروشی های همان روستا نیز فروخته می‌ شود یک شیرینی سنتی با بافت اسفنجی و بسیار نرم است که همانند آن را در هیچ کجای دنیا پیدا نخواهید کرد. این نان، قیمت چندانی ندارد و به همین علت پیشنهاد می کنیم از آن به عنوان یک سوغاتی دلچسب برای دوستان و آشنایان خود استفاده کنید.

نان تموشی :در جزیره قشم نان های بسیار زیادی پخته می شوند که اغلب آنها مختص جزیره قشم بوده و در دیگر نقاط کشور نمی توان آن ها را یافت. در این میان نان تموشی معروف ترین و مشهورترین نانی است که در جزیره قشم تولید شده و به فروش می رسد. این نان صرفاً یک نان ساده نبوده و با استفاده از پنیر و تخم مرغ طعم دار می گردد. نان تموشی را حتماً باید با سس مخصوص سرو کنید. عدم استفاده از سس مخصوص نان تموشی باعث می شود هرگز طعم واقعی این نان را احساس نکنید. بومیان منطقه از نان تموشی به عنوان وعده‌ صبحانه استفاده می کنند.

صنایع دستی قشم: بسیاری از مردم قشم به فعالیت‌ های سنتی مشغول بوده و به همین علت انواع مختلفی از صنایع دستی در این منطقه ساخته شده و به مرحله فروش می رسند. برخی از گردشگران که قصد خرید سوغات گران بها از جزیره قشم را دارند مبادرت به خرید صنایع دستی می کنند. صنایع دستی قشم نیز همچون دیگر مناطق کشور با تکیه بر قواعد هنری تولید شده و منجر به خلق محصولات ارزشمندی میگردد. در ادامه مهم ترین صنایع‌ دستی جزیره‌ قشم را بیان می کنیم.

 

 

گلابتون دوزی :گلابتون دوزی نوعی زینت طلایی رنگ برای تزیین لباس های زنانه است که بیشتر بر روی روسری و قسمت نیم تنه لباس ها به کار می رود. طرح اصلی گلابتون ها از هنرهای دستی هند و بنگال گرفته شده است و در قشم نیز با کیفیت بسیار بالایی اجرا می‌ شود. خرید این سوغات را به افرادی که لباس محلی جنوبی را خریداری می کنند پیشنهاد می کنیم.

خوس بافی :همانطور که در خصوص گلابتون به تزیینات طلایی رنگ برای ساخت گلابتون اشاره کردیم باید به خوس ها نیز اشاره ای داشته باشیم. خوس به نوارهای نقره‌ ای رنگی گفته می‌شود که برای طراحی و زینت بخشیدن پارچه های توری استفاده می شود. لباسی که با استفاده از پارچه های خوس بافی تهیه شده باشد بسیار گران قیمت بوده و ممکن است توانایی خرید آن برای هر شخصی فراهم نباشد اما روسری های تزیین شده با نوارهای نقره ای، قیمت پایین تری داشته و شما می توانید یک و یا چند عدد از آنها را به عنوان سوغات انتخاب کنید.

سوند بافی :سوند بافی یکی از صنایع دستی قشم و دیگر نقاط جنوبی ایران است که اغلب در همین مناطق کاربرد داشته و به علت دشوار بودن حمل و نقل به ندرت توسط مسافران و به عنوان سوغات خریداری می‌شود. سوندها از شاخه های درخت خرما تهیه شده و با طناب هایی که از برگ خرما ساخته شده اند به یکدیگر متصل می گردند. سوندها اغلب برای پوشش اطراف خانه های مسکونی و کاهش دمای محیط استفاده می ‌شوند.

گلیم بافی :گلیم بافی یکی از صنایع دستی محبوب در قشم و حتی دیگر نقاط کشور است که اغلب دارای نقش های هندسی هستند و تنها به عنوان یک زیر انداز شناخته نمی‌ شود، چرا که امروزه انواع کیف و کفش های زیبا از جنس گلیم نیز تولید شده و به عنوان سوغات در جزیره قشم فروخته می‌ شوند. برخی از گلیم ها در جزیره قشم حاوی نقش و نگارهایی از جزیره هستند.

حصیر بافی : حصیر نیز همانند سوندها بافت پر دردسری برای حمل و نقل و جا به جایی از قشم به نقاط مختلف ایران دارد اما اگر یک حصیر با ابعاد و یا قطره کم انتخاب کنید می توانید آن را درون پارچه های نخی پیچیده و به دیگر نقاط کشور ببرید. امروزه حصیر ها در مواد رنگی قرار داده می شوند و از رنگ های مختلفی جهت تهیه آن استفاده می شود. رنگی شدن حصیر ها یکی از مهم ترین علل افزایش محبوبیت آن در میان گردشگران و خریداران صنایع دستی بوده است.

صنایع دستی دریایی :صدف ها، یکی از زیباترین و چشم نواز ترین جانورانی هستند که در سواحل خلیج‌ فارس به وفور پیدا می شوند. برخی از اهالی منطقه این صدف ها را برداشته و پس از تمیز کردن آن ها، برخی از اعمال زینتی را بر روی آن ها انجام می دهند و به فروش می رسانند. بقایای برخی از انواع ماهیان و دیگر جانوران آبزی نیز توسط برخی از اهالی منطقه جمع آوری شده و به صورت اشیای زینتی دراورده شده و فروخته می‌ شوند. در این خصوص می‌ توان به انواع مرجان ها و سنگ های زیبای موجود در ساحل اشاره کرد.

دیگر صنایع دستی جزیره قشم

عود سازی، بادله دوزی، کپکاپ سازی، لنج سازی، قالی بافی، لچک بافی و مشتا از دیگر صنایع دستی جزیره قشم هستند که در صورت تمایل می توانید آن ها را نیز به عنوان سوغات قشم خریداری کنید. لنج سازی یکی از صنایع دستی قشم است که می توانید نمونه های مینیاتوری آن را به عنوان صنایع دستی این منطقه برای دوستان و آشنایان خود خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید